Archive for Marec, 2016

Dňa  17.3. našu materskú školu, v ktorej už vládne predveľkonočná nálada navštívil  ujo  Milan Pastrnák, aby nám predviedol svoje umenie –  vypisovanie veľkonočných vajíčok.  Ako nám sám prezradil, do tajomstva vypisovania batizovskou technikou ho zasvätila jeho stará mama a svoje prvé vajíčko vypísal celkom sám, keď bol ešte chlapcom na základnej škole.  Sme veľmi radi, že nám porozprával a ukázal jednu z nádherných batizovských tradícií, ktoré sa mu spoločne s ostanou rodinou darí udržiavať. ..Prajeme mu veľa síl a zdravíčka, nech svoj kumšt odovzdáva naďalej…

Divadielko "Malí Huncúti nás pobavilo a veruže aj poučilo. O čom? O tom, že na to , aby sme boli zdraví musíme pravidelne cvičiť, zdravo jesť a otužovať sa na čerstvom vzduchu. 

Pripomenuli sme si taktiež základy slušného správania a čarovné slovíčka, na ktoré občas veru zabúdame…Celé divadielko bolo okorenené veselými pesničkami, na ktoré sme si aj zatancovali …."Juchú, juchú, som na čerstvom vzduchu"…..:-)

Teta Olinka Pastrnáková v spoločnosti dcéry Jarmilky nám vždy prídu porozprávať a ukázať zaujímavé veci zo života našich starých mám. Tento krát nám ukázali, ako  naše staré mamy kedysi mútili maslo, spracovávali ľan, polievali plátno, tkali na krosnách a dokonca aj  to, akou ťažkou žehličkou museli žehliť…

Toto všetko sme si mohli aj vyskúšať! Veru sme sa presvedčili o tom, že naše deti by sa aj v tej dobe stali výbornými pomocníkmi. Popri práci  nám bolo veselo, lebo sme si zanôtili batizovské pesničky.

Ďakujeme tete Olinke a Jarmilke, že sme opäť mohli nazrieť do krásnej minulosti našich predkov a za to, že si na nás vždy nájdu čas, aby nám s láskou a trpezlivosťou odovzdávali svoje poznatky.