Archive for Apríl, 2013

Keďže nám je s kamarátmi prváčikmi vždy veľmi dobre, pozvali sme ich dňa 20.mája k nám do materskej školy. Naši škôlkari im zahrali predstavenie „O Jankovi a Marienke“ a keďže bol krásny slnečný deň, pani učiteľky im na školskom dvore pripravili čarovnú rozprávkovú cestu. Rozprávkoví hrdinovia, ktorých deti museli hľadať mali pre ne pripravené rôzne úlohy . Jankovi Hraškovi pomohli preniesť halušky pre ocka, trpaslíkom prekonať cestu ku snehulienke a Popoluška ich poprosila o roztriedenie črievičiek. Na záver nechýbala odmena – čarovný rozprávkový poklad. Detičky odchádzali s úsmevom na tvárach a veríme, že s nami prežili príjemné, trochu netradičné dopoludnie.

Naša materská škola spolupracuje s UNICEF-om a je zaradené medzi Školy priateľské k deťom. V rámci tohto projektu realizujeme viacero aktivít.

Dňa 18.mája nás  navštívila jedna veľmi milá a usmievavá teta Eliška z UNICEF-u, ktorá nám prišla porozprávať niečo o detičkách, ktoré sa ani zďaleka nemajú tak dobre ako my. Naše deti už vedia, že na svete existujú aj ľudia, ktorí denne bojujú o to, aby mali čo jesť, aby mali strechu nad hlavou, tiež nemajú možnosť vzdelávať sa. Keďže majú dobré srdiečka, opäť raz porozprávali, ako by im pomohli, ak by mali tú moc. Nakreslili pekné obrázky a s tetou Eliškou sa zahrali a zaspievali si.

Apr
28

Morena

„Morena, Morena, kde si prebývala?…“

Do našej regionálnej výchovy patrí aj tradícia vynášania Moreny, čím sa končí moc zimy a nastupuje vláda jari. Sprievod detí vyprevadil Morenu básničkami a spevom. Poprosili ju, aby nám už zima z Batizoviec odišla a bolo už príjemne teplučko.  Deťom sa tento zvyk veľmi páčil a boli hrdé na to, že môžu  „tetu“, ktorá nám odoženie zimu držať. Dúfajme, že nás Morena poslúchne a zima k nám už tento rok nezavíta….

Len čo slniečko konečne  zohrialo svojimi lúčmi zem, začala sa príroda prebúdzať k životu.  Vykukli prvé kvietky a narodili sa mláďatká zvierat na gazdovských dvoroch. Preto sme sa my, škôlkari vybrali pozrieť sa na vlastné oči, ako také mláďatká vyzerajú. Navštívili sme tetušku……., ktorá nám ukázala nádherné upišťané kuriatka. Nezabudli sme ani na bocianov, ktorí sa tak , ako každý rok vrátili do Batizoviec a cestou späť sme mohli pozorovať húsky, ktoré na nás veselo gágali. Ujo nám ukázal aj malé húsatko, ktoré sme mohli pohladkať a potom ho už išiel chytro skryť do teplučka. Máme tú výhodu, že bývame na dedine  a máme tak možnosť  vidieť mláďatká nielen na obrázkoch , ale  aj priamo na dvoroch.

Keďže rozprávkoví hrdinovia sú naši veľkí kamárati a naše deťúrence skvelí herci,  rozhodli sme sa pripraviť pre kamošov  z mladšej a strednej triedy a zamestnancov MŠ milé prekvapenie. Nacvičili sme veselé divadielko  „O Jankovi a Marienke“ a pozvali sme ich na návštevu do našej triedy.  Divadlo malo veľký úspech a všetkým sa nesmierne páčilo, čo nás veľmi potešilo.  Veď prezlečená ježibaba, zbojníci, či mamička s Jankom a Marienkou vyčarili úsmevy na  tvári všetkých zúčastnených.  Najväčšou odmenou pre malých hercov bol úprimný potlesk a pochvala , ktorú si za tento výkon určite zaslúžili!