Archive for Máj, 2012

Dnes nás navštívila p. Pastrnáková so svojimi dcérami a vnučkou, aby nám predviedli samé zaujímavé veci. Ukázali nám, ako sa žilo niekedy dávno a ako ťažko sa muselo pracovať. Predviedli nám, ako sa tkalo plátno, ako sa priadlo, ako sa pralo na rajbačke, či mútilo maslo. To všetko sme si mohli aj sami vyskúšať! Vyskúšali sme aj to, ako chutí kyslá kapusta a bola veru poriadne kyslá, až nám ústa vykrivilo :) ..Ale nevadí, veď z nej budeme všetci zdraví! Spoznali sme aké kroje v Batizovciach sa nosili v bežný deň, ktoré do kostola , či na prechádzku a spoznali sme aj kroj, v ktorom sa dievky vydávali. Bolo sa veru na čo pozerať a za tento zážitok rodinke Pastrnákovej veľmi pekne ďakujeme!!!!

Dnešný deň bol naozaj výnimočný. Veď sme šli na výlet a to až do Kežmarku!!! Mamky nám do ruksačikov nabalili dobroty a mohli sme ísť. Cestovali sme parádnym autobusom a na hrade nás čakalo veľké prekvapenie! Nebola to klasická obhliadka hradu, ale rozprávková, čomu sme sa my, deti, vééééľmi potešili!! Statočný Janko nás sprevádzal komnatami, ktoré sa menili na čarovný svet rozprávok. V jednotlivých komnatách prekonával prekážky, ktoré ho viedli k vytúženému cieľu – milovanej Berone. A keďže každá správna rozprávka má svoj šťastný koniec, nebolo tomu ani teraz inak. Janko a Berona sa zosobášili a žijú šťastne až dodnes :)

Dnes sme opäť navštívili hasičskú zbrojnicu, v ktorej sa konal odber krvi. Tetušky z transfúznej jednotky nám vysvetlili, ako sa odoberá krv, ukázali nám vrecúško s červenou vzácnou tekutinou a tak sme sa opäť niečomu novému priučili…Keď budeme veľkí, aj my pôjdeme darovať krv a pomôžeme tak tým, ktorí to budú potrebovať….

Týždeň "Modrého gombíka" je aktivitou združenia UNICEF.  Tento rok bola zbierka určená pre získanie pitnej vody pre Zimbabwe. UNICEF je poprednou organizáciou, ktorá v Zimbabwe zaisťuje prístup k bezpečnej pitnej vode, dodává prostriedky potrebné na jej čistenie a stará sa o propagáciu hygieny a zlepšenie sanitácie. Vodno-sanitačné programy zaisťuje UNICEF popri očkovaní, registrácii novorodencov, vzdelávaní a programoch prevencie detskej kriminality a prevencie HIV/AIDS.

Aj naša materská škola sa rozhodla zapojiť a pomôcť tak deťom, ktoré nemajú pitnú vodu. Predaj gombíkov sme spojili s rozdávaním vyrobených kvapiek vody, ktoré rozdával náš škôlkarsky vodník. Deti sa naučili pieseň o dievčatku z Afriky a gombíky predávali nielen v MŠ, ale aj na obecnom úrade, v potravinách a v špeciálnej škole. Ďakujeme všetkým, ktorým nie je osud iných ľahostajný!!!

Dnes k nám zavítalo divadielko, ktoré nám vo svojom predstavení "O Pleškovi a striebornej Borke" predviedlo príbeh dvoch staručkých ľudí, ktorí boli sami až dovtedy, kým nepochopili, že majú vlastne jeden druhého :)

Predstavenie bolo poučné, ale aj zábavné, plné krásnych a originálnych kulís – pobavilo nás, rozosmialo nás a prežili sme pekný čas!