Archive for 2012

Dňa 13.12.2012  naša trieda predškolákov – mravčekov privítala milú návštevu – prváčikov. Stretli sme sa v predvianočnom období, aby sme spoločne strávili príjemné dopoludnie, ktoré sa nieslo v znamení predvianočných príprav. Napiekli sme voňavé medovníčky, maľovali ozdoby zo slaného cesta a papierovými perníčkami sme ozdobili vianočný stromček. Všetko sa nám úžasne podarilo, veď prváčikovia majú šikovné ruky a zahanbiť sme sa nedali ani my – škôlkari. Na záver sme si zatancovali a zaspievali a odmenou pre každého bol teplý, voňavý , DETSKÝ vianočný punč. Mňaaaaam!

Nádherné a pútavé predstavenie nám už tradične predviedlo Divadlo spod Spišského hradu. Tentokrát deti sledovali príbeh o kačičke, ktorej sa stratili jej deťúrence – kačiatka. Čierňava Húľava ich zobrala,  aby jej zbierali po oblohe čierne mračná. Je ochotná vrátiť ich, iba ak mamička kačička nájde stratené ročné obdobia. Deti boli aktívnou súčasťou deja a pomáhali mamke kačke nájsť stratené kačiatka. Hercov odmenili veľkým potleskom a predstavenie sa im veľmi páčilo. Fotky z predstavenia nájdete n našom fotoalbume

Biela brada až po pás….jáááj, veď je to Mikuláš!!!

Ani tento rok starý deduško Mikuláš nezabudol na naše dobré detičky a priniesol im množstvo dobrôt ukrytých v balíčkoch. Rozžiarené detské očká ho privítali pesničkami a básničkami a Mikuláško bol veru medzi nami spokojný, ani sa mu nechcelo odísť. Čakali ho však deti aj v iných materských školách a tak sa s nami rozlúčil. Sľúbil však, že nás navštívi aj o rok, pretože v našej materskej škole sú iba samé dobré deti :) .

 

Hoci sa z adventu stalo obdobie nákupnej horúčky, stále patrí do zimného obdobia s najdlhšími večermi a ešte počas nedávnej minulosti sa v tradičnej ľudovej kultúre prelínal so Stridžími dňami. Už Katarína (25. novembra) ohlasovala jeho príchod známou pranostikou, ktorá hovorí, že Katarína zaviera muziky. I v súčasnosti Katarínskymi zábavami končia na obdobie štyroch týždňov všetky diskotéky a svadby.

Čas usilovných príprav

Až na dni, v ktorých boli určité práce zakázané, bol časom priadok a páračiek, rôznych poverových úkonov previazaných s ochrannou a ľúbostnou mágiou. Mládež si potrebovala spestriť život bez tancovačiek plný pracovných povinností. Mládenci oficiálne navštevovali dievčence na priadkach v tzv. dievocké dni, ktorými boli utorok a štvrtok.

Na východnom Slovensku do polovice 20. storočia sa veľmi dbalo na to, aby všetky dvere na hospodárskych budovách a dome boli za ranného zvonenia zatvorené, inak by mohli bosorky uškodiť domácim zvieratám i ľuďom. Počas Stridžích dní pridávali dobytku do krmiva cesnak a petržlen na ochranu pred nepriaznivými silami. Obchádzali hospodárstvo so svätenou vodou, kreslili kríže na dvere, len aby ochránili svoju rodinu a majetok. Počas tohto obdobia pripravovali celú domácnosť na príchod Vianoc. Dom musel byť čistý, uprataný, aby jeho obyvatelia boli v nasledujúcom roku zdraví.

Pohladenie vnútra

Advent začína vždy najbližšou nedeľou ku dňu Ondreja (30. novembra) a končí po západe slnka na Štedrý večer. Počas štyroch adventných nedieľ, symbolizujúcich mýtický čas 4000 rokov od biblického stvorenia sveta sa postupne zapaľujú tmavomodré alebo fialové sviečky na adventnom venci. Plamienky horiacich sviečok symbolizujú blížiaci sa príchod Krista, pretože on rozptyľuje temnotu a strach, je „Svetlom sveta“. Atmosféra štyroch adventných týždňov sa niesla v znamení očakávania druhého príchodu a radosti zo stretnutia Ježiša pri jasliach. Ľudia sa dôkladne duchovne prípravovali na vianočné sviatky.

V kresťanskej liturgii je advent začiatkom roka, charakteristický dvojitým očakávaním sviatku narodenia Ježiša Krista a jeho druhého príchodu na konci času. Rorátnymi omšami sa v chrámoch prejavuje úcta i Ježišovej Matke. V prvú adventnú nedeľu sa čítajú evanjeliá vzťahujúce sa na príchod Spasiteľa, počas druhej a tretej na Jána Krstiteľa a štvrtej na udalosti bezprostrednej prípravy. Čítania zo Starého zákona tvoria proroctvá o Mesiášovi od proroka Izaiáša.

Zatváranie okien a dverí kresťanská viera vysvetľuje ako ochranu pred zimou a hlukom, vytváranie a prežívanie času ticha.

Za históriou

Pojem advent pochádza z latinského pojmu adventus – zjavenie a označoval príchod božstva do chrámu alebo návštevu kráľa. Jeho obdobie síce má kajúci charakter, ale nechápe sa ako pokánie formou pôstu. Prípravy na oslavy Narodenia Pána sa rozšírili v 4. storočí, už za pápeža Leva I., z kresťanského východu do Galie a Španielska. V Galii začínal advent od 5. storočia už na sv. Martina a v Španielsku 24. novembra. Rímska liturgia sa pripravovala na Kristov príchod len dva týždne.

V začiatkoch adventu sa teda oslavovalo až 2 – 6 adventných nedieľ. Až Pápež Gregor Veľký určil adventný čas na 4 týždne, hoci pravoslávna cirkev dodnes dodržiava rozsah šiestich adventných týždňov ako obdobie pôstu.

Farba pre toto obdobie je fialová, len počas 3. adventnej nedele môže byť ružová a takú farbu by mali mať aj sviečky na adventnom venci.

Adventný veniec i kalendár vznikli v 19. storočí v germánskych krajinách a odtiaľ sa dostali k nám. V súčasnosti je adventný veniec moderným doplnkom domácností, vešia sa na vchodové dvere alebo pokladá na stôl ako symbol prichádzajúcich Vianoc.

asy, keď ženy i muži kráčali na roráty s lampášom v ruke, večer sa čítalo Písmo sväté, spievali sa adventné piesne a chystali sa jasličky, sú už nenávratne preč.

Hoci dnešná konzumná spoločnosť už nedokáže z hĺbky duše vnímať advent ako čas ticha a pokoja, ľudia toto obdobie pociťujú ako zvyk vyzdobiť si domácnosť v duchu prichádzajúcich Vianoc. Väčšina z nás adventné vence i kalendáre kupuje a s rýchlosťou doby takmer vymizla ich tradičná domáca výroba.

Skúste si vychutnať toto obdobie tak trochu starosvetsky, venujte dlhé zimné večery svojej rodine a domácnosti, užívajte si ticho a čaro predvianočných dní.

Nov
16

Deň jablka

Dňa 15.11.2012 sme s deťmi oslávili „Deň jablka“ . Program bol skutočne bohatý a deti mali plné
ruky práce. Z jabĺčok sme upiekli chutný a hlavne voňavý koláč, vyrobili sme si jabĺčkové medaile,
vymaľovali obrázky a veselo si zaspievali pesničky o jabĺčkach. Dozvedeli sme sa, že jabĺčka sú veľmi
zdravé a mali by sme ich jesť každý deň, lebo majú veľa vitamínov. Preto sme si na záver urobili
poriadnu hostinku a dopriali tak svojmu telu potrebné vitamíny, aby jesenné vírusy nemali proti nám
šancu! Bol to pekný deň a po obede sa nám v spálni snívali samé jabĺčkové sny…