Archive for Júl, 2011

Čo mám vedieť pri vstupe do MŠ

PRINIESŤ

- pyžamo /označené menom /

- prezúvky s uzavretou pätou   /označené menom /

- náhradné oblečenie

- je neprípustný "cumlík"

VEDIEŤ

- ovládanie hygienických návykov (plienky v prostredí materskej školy nie sú prípustné  ani na spanie), súčasťou toho je, aby dieťa  vedelo oznámiť, že potrebuje použiť toaletu

- zvládnutá lokomócia – chôdza, chôdza po schodoch (s prikračovaním), beh

- snaha samostatne jesť lyžicou a piť (aspoň na krátku dobu)

- používať vreckovku

 

ODPORÚČANIA

Zopár rád, ktoré pomáhajú pri adaptácií dieťaťa v novom prostredí:

- pol roka pred nástupom do materskej školy poskytnúť dieťaťu skúsenosť s odlúčením od rodičov. Spočiatku na krátku dobu, neskôr aj na viac hodín

- proces zaradenia sa do novej sociálnej skupiny, vychádzajúc z našich skúsenosti, uľahčuje krátke, ranné lúčenie

- prepájať domáce hry s dieťaťom na prostredie materskej školy

- rozhovory s učiteľkou viesť hlavne v období privykania si na škôlku v popoludňajších hodinách – vo veciach organizačných. Ak ide o rozhovor o dieťati, odporúča sa dohodnúť si s učiteľkou rozhovor mimo prítomnosti dieťaťa.

 

A NA ZÁVER

V posledných rokoch sa deti adaptujú v prostredí MŠ veľmi dobre, ťažšie je to s adaptáciou rodičov…Dajte dieťaťu pocítiť, že ste naňho hrdí, že ho veľmi ľúbite a pobyt medzi kamarátmi je tá najúžasnejšia vec. Strach vo vašich uplakaných očiach mu istotu nedodajú. Akékoľvek otázky a obavy riešte otvorenou komunikáciou a učiteľkami.

 

..V školskom roku 2010/2011 sme sa zapojili do projektu UNICEF-u "Škola priateľská k deťom". UNICEF spomedzi veľa škôl vybral nás a od júna 2011 patríme medzi "Školy priateľské k deťom".
Škola priateľská k deťom (Child Friendly School) je globálnou iniciatívou detského fondu UNICEF. Jej cieľom je pri vytváraní prostredia priateľského k deťom v školách a školských zariadeniach uplatňovať ako kľúčový faktor Dohovor o právach dieťaťa.