Archive for Marec, 2011

Marec je mesiacom kníh a my, predškoláci sme sa v jedno pekné slnečné dopoludnie vybrali na návštevu knižnice, aby sme zistili niečo viac o tom, ako to tam vyzerá a funguje. Privítala nás milá pani knihovníčka, ktorá nám všetko dôkladne povysvetľovala a povedala nám, že aj my sa môžeme stať členmi a  chodiť si požičiavať knihy, ktoré nás zaujímajú. Tety sme sa všetko poriadne povypytovali a za to, že nám trpezlivo odpovedala na naše otázky sme jej darovali obrázok stromu, ktorý sme vlastnoručne vyrobili. Do knižnice sa už čoskoro určite vrátime  s našimi rodičmi a požičiame si zaujímavé knihy yes

Počas celého týždňa pred poslednými fašiangami sa deti venovali aktivitám spojenými s ľudovými tradíciami a zvykmi, ktoré sa dodnes dodržiavajú  v našej obci v tomto období. Deti z papiera a plastelíny pripravili fašiangovú hostinku – klobásku, vajcia, slaninku či sladké koláčiky, zahrali sa s papierovými podkovičkami "na kováčov". Deti mali radosť z veselých fašiangových masiek, ale najviac ich asi potešila príprava vlastných postáv, ktoré nesmú chýbať v žiadnom fašiangovom sprievode v obci – brucháč, slameňák, tetka a kováč. Tieto postavy symbolizujú sýtosť, bohatú úrodu a úžitok zvierat. Neoddeliteľnou súčasťou sprievodu v obci je aj lekár so sestričkou, ktorí majú znázorňovať pevné zdravie. Už v MŠ sa deťom snažíme priblížiť tieto zvyky a odovzdávať tradície, ktoré nám zanechali naši predkovia.

Vrámci týždňa na tému "Kniha,náš priateľ", sme si priniesli do škôlky svoje najobľúbenejšie knihy a spravili si "Deň s mojou knihou". Predstavili sme si navzájom svoje najmilšie knihy, ukázali si obrázky, prečítali sme si niektoré príbehy a to, čo sa nám páčilo najviac, sme si aj nakreslili. Bolo to veľmi zaujímavé, pretože každému sa páči iný žáner , a tak boli knihy rôzne . Vyhrali však rozprávkové knihy, keďže nás deti, zaujíma najviac svet rozprávkových postáv a fantázie. Často snívame o tom, že sme udatnými rytiermi, či krásnymi princeznami….Skúste to občas s nami aj vy smiley

 V poslednom období sa  vyskytlo u detí viacero prípadov hnačiek a u dvoch detí bola potrebná aj hospitalizácia, nakoľko išlo o ochorenie spôsobené rotavírusom. Z tohto dôvodu vám prinášame informácie o tomto ochorení, o jeho prejavoch, čo ho spôsobuje a tiež o prevencii.

Rotavírusy útočia aj teraz!

Ochorenia vírusového typu majú v zimnom období „zelenú“. Veľmi ľahko sa množia, šíria a spôsobujú rozmanité nákazy. Od prechladnutí, chrípok až po hnačky. Práve tie majú na svedomí tzv. rotavírusy, o ktorých si dnes povieme niečo viac…

Čo sú rotavírusy?

Ide o vírusy guľovitého tvaru s malými výbežkami. Sú veľmi stabilné, so schopnosťou rýchlo sa množiť. Prenášajú sa veľmi ľahko – vstupujú do tela ústami prostredníctvom rúk, konzumáciou kontaminovanej potravy alebo vody, náhodným dotykom, usídlia sa v tráviacom trakte a z tela vychádza stolicou.

Na vzduchu a na povrchoch (napríklad na hračkách alebo prebaľovacích doskách na verejných miestach!) dokážu prežiť aj niekoľko dní. Rotavírusy spôsobujú asi 40% prípadov všetkých hnačkových ochorení u malých detí. Počet nákaz týmito vírusmi stúpa od decembra, približne do apríla.

Rotavírusová hnačka – príznaky

Rotavírusová infekcia postihne celý tráviaci systém, naruší imunitu dieťatka, poškodzuje epitel ako ochrannú vrstvu v črevách. Spôsobuje typicky časté a silné vodnaté hnačky, rozvrat vnútorného prostredia… Nástup ťažkostí je veľmi rýchly, vyskytujú sa i teploty, nevoľnosť, vracanie, bolesti bruška. Nesmie sa podávať žiadne jedlo, iba čistá voda alebo nesladený čaj. Rotavírusy postihujú najmä malé detičky, od 6 mesiacov – do piatich rokov. Väčšina nakazených sú však deti okolo troch rokov. Najviac ohrozené sú dojčatá do 1 roku života, predčasne narodené deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou a drobci s oslabeným imunitným systémom. U nich býva priebeh ochorenia zložitejší a ťažší.

Čo hrozí dieťatku?

Silné hnačky spojené s horúčkou môžu spôsobiť odvodnenie organizmu – dehydratáciu. Celková nerovnováha organizmu má vplyv na činnosť vnútorných orgánov, môže mať vplyv aj na poškodenie obličiek.

Hospitalizácia

Pre dehydratáciu, teda masívnu stratu tekutín a minerálov, musia asi každé siedme dieťa hospitalizovať v nemocnici. Tu pomáhajú najlepšie infúzie, ktoré vyburcujú činnosť pečene a obličiek, čím sa škodlivé látky zač­nú vylučovať v moči von z tela. Hospitalizácia trvá bežne tri až štyri dni, až kým sa organizmus nestabilizuje, potom však malý pacient potrebuje ešte asi dvojtýždňovú domácu starostlivosť a diétu. Po prekonaní rotavírusovej hnačky si organizmus vytvorí protilátky, preto ďalšia prípadná nákaza má len mierny priebeh, alebo ju vôbec dieťa nedostane.

 

Liečba

Základná liečba je už spomínaná opätovná rehydratácia dieťaťa. Je potrebné doplniť stratu tekutín, ktorá nastala zvracaním, teplotami, hnačkami. To je buď infúziami v nemocnici alebo rehydratačnými roztokmi – napr. Kulíšek, ORS HIPP roztok, minerálky s vyšším obsahom sodíka u starších detí. Lieky či antibiotiká sa nepodávajú vzhľadom k tomu, že sa jedná o ochorenie vírusového typu.

Popri dopĺňaniu tekutín prechádzame na protihnačkovú diétu – začíname dieťaťu podávať ryžový odvar, mrkvový odvar, zatiaľ neochutené. Vírus sa nachádza v stolici pred prvými príznakmi ochorenia a 7-10 dní po odznení príznakov ochorenia. Do škôlky môže dieťa ísť až keď je na strave primeranej veku dieťaťa a bez akýchkoľvek ťažkostí a ďalších príznakov choroby. V škôlke je potrebné upozorniť, že dieťa malo rotavírusovú hnačku.

Očkovanie

Nepríjemnej infekcii sa dá predísť očkovaním. Vakcína sa skladá z dvoch (alebo troch dávok, záleží od typu očkovacej látky, výrobcu), ktoré sa podávajú orálne – ústne. Prvá dávka sa môže podať vo veku už 6 týždňov. Medzi dávkami má byť časový odstup najmenej 4 týždne. Očkovanie oboma schémami musí byť ukončené do pol roka dieťatka, kedy sa začína tzv. rizikové obdobie. Imunitný systém si po očkovaní vytvorí protilátky proti vírusu a po prípadnom nakazení čreva v neskoršom období sa telo už vie brániť vytvorenými protilátkami tak, že infekcia sa neprejaví vôbec alebo iba v ľahkej forme.

Očkovanie však nie je hradené zdravotnou poisťovňou, rodičia si platia sami. Ako po každej vakcinácii sa môžu (ale nemusia!) vyskytnúť bežné vedľajšie účinky – zvýšená teplota, podráždenosť, nespavosť, bolesť bruška, vracanie, či slabá hnačka… Pozitíva očkovania proti rotavírusom preto prevažujú, keďže zabránia zdravotným ťažkostiam a vírusovej chorobe u dieťaťa.